Läkemedel / Naturläkemedel

Håravfall - Azatioprin

2015-10-11 14:42 #0 av: Perly

Hej, inte varit inne här så mycket men tänkte höra om det är fler här som upplevt kraftigt håravfall vid behandling med Azatioprin?

Medicinen fungerade utan problem i början men efter att jag nått måldosen på 125mg så har jag tappat över 1/3 av mitt hår på bara några få veckor, finns det något man kan äta för att förhindra detta eller är det bara klippa av håret/låta allt falla av och hoppas på att få tillbaka det den dag man får sluta med medicinerna?
Tyvärr verkar det vara omjöjligt att komma i kontakt med nån som kan besvara frågor på sjukhuset.

Alltid Oavsett

Anmäl
2015-10-14 23:14 #1 av: Haztparken

Jag vet inte om det var pga azathioprinet som jag tappade hår men något med min Crohns var det iaf.

Jag började med Silicea för hår och naglar, köpte två paket direkt för tänkte att två kurer kunde vara bra och jo det hjälpte! Så prova det :)

Anmäl
2015-10-15 00:52 #2 av: Perly

#1 Tack, jag får ta och testa det Glad bra tråkigt när håret börjar falla av när man redan har problem som det är 

Alltid Oavsett

Anmäl
2015-10-15 09:17 #3 av: Haztparken

#2 Ja jag håller med! Man tycker att man har nog med problem som det e :(
Om du inte redan är medlem så rekommenderar jag fb gruppen Unga Magar, inga utomstående kan läsa vad som skrivs där och det är jättebra ställe att skriva av sig på eller om man har frågor för där är personer i samma sits :)

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.